W pierwszym kwartale 2022 roku Polenergia podtrzymała wzrostowy trend osiągając wyniki na poziomie skorygowanej EBITDA oraz zysku netto wynoszące odpowiednio 178,9 mln PLN oraz 109,6 mln PLN, co stanowi wzrost w relacji do pierwszego kwartału ubiegłego roku odpowiednio o 103,2 mln PLN i 75,4 mln PLN. Do poprawy wskaźników Grupy w raportowanym okresie przyczyniły się bardzo dobre wyniki segmentu obrotu i sprzedaży głównie ze względu na wzrost wyceny transakcji terminowych w obszarze sprzedaży do klientów strategicznych, a także wyższy wynik na handlu energią i certyfikatami oraz segmentu lądowych farm wiatrowych spowodowany wyższą wietrznością.
Przychody Polenergii od stycznia do marca tego roku wyniosły 2 476 mln PLN i były wyższe od ubiegłorocznych o 1 839 mln PLN, co było spowodowane głównie wyższymi przychodami w segmencie obrotu i sprzedaży o 1 792 mln PLN oraz lądowych farm wiatrowych o 39 mln PLN. Skorygowana marża EBITDA Grupy z wyłączeniem działalności obrotu (segment ten charakteryzuje się relatywnie niską marżą jednostkową przy bardzo wysokim wolumenie transakcji) wzrosła w pierwszym kwartale 2022 roku o 9,8 p.p. do 57,1 proc.
Początek tego roku stał pod znakiem bardzo dobrej wietrzności. Orkan Franklin rozkręcił wiatraki Polenergii do rekordowych poziomów. 21 lutego generacja segmentu wiatrowego Grupy osiągnęła moc 250 MW, co stanowiło blisko 89 proc. całkowitej mocy farm wiatrowych Polenergii. Produkcja netto zielonej energii z lądowych farm wiatrowych w pierwszym kwartale tego roku osiągnęła rekordowy poziom 268,5 GWh. W porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku oznacza to wzrost aż o 55 proc. Średnia wydajność całego sektora w Polsce w pierwszym kwartale 2022 roku wyniosła 41,7 proc. Jednak spółka wciąż przekracza produktywność całej branży wiatrowej uzyskując wynik na poziomie 43,3 proc. Liderem Grupy jest Farma Wiatrowa Mycielin, której produktywność w raportowanym okresie wyniosła 51 proc. Niewiele niższy wynik na poziomie 47 proc. odnotowała Farma Wiatrowa Gawłowice. Oddana do użytkowania w październiku ubiegłego roku najnowsza inwestycja Farma Wiatrowa Szymankowo uzyskała produktywność na poziomie 45 proc.
W związku z trwającym konfliktem zbrojnym w Ukrainie na bieżąco monitorowane i identyfikowane są zdarzenia oraz czynniki ryzyka, które mogą mieć wpływ na działalność i wyniki finansowe Polenergii. W ocenie Zarządu, Grupa nie jest w sposób bezpośredni narażona na negatywne skutki konfliktu ze względu na marginalne zaangażowanie Spółek z Grupy w działalność na terytorium Rosji, Białorusi i Ukrainy oraz współpracę z partnerami mającymi swoje siedziby w tych państwach. Segment Gazu i Czystych Paliw pozostaje w dużej mierze odporny na bieżącą zmienność cen na rynku. Marża na produkcji energii elektrycznej w 2022 roku nie jest zagrożona w związku z odwróceniem kontraktów na sprzedaż energii elektrycznej oraz zakup gazu i praw do emisji CO2 w 2021 roku. Natomiast dostawy gazu w związku z realizowanymi kontraktami na produkcję ciepła zostały już zabezpieczone do końca 2023 roku.