Polenergia osiągnęła w minionym roku wynik na poziomie skorygowanej EBITDA wynoszący 228 mln PLN, co stanowi spadek o zaledwie 2 proc. EBITDA segmentu energetyki konwencjonalnej była wyższa o 13,7 mln PLN od wyniku uzyskanego w 2015 roku. Segment energetyki wiatrowej zanotował spadek EBITDA o 19,4 mln PLN. Powód, to spadek cen zielonych certyfikatów oraz gorsze warunki wietrzne. Efekt ten został częściowo skompensowany ujęciem wyników farm wiatrowych Mycielin oraz Skurpie, które nie funkcjonowały w pełni w 2015 roku. Ponadto, w farmach wiatrowych w wyniku renegocjacji umowy serwisowej turbin dokonano istotnej redukcji kosztów operacyjnych. W kolejnych kwartałach planowane są dalsze redukcje kosztów w innych farmach.
EBITDA segmentu dystrybucji była w ujęciu narastającym wyższa o 4 mln PLN niż w 2015 roku. EBITDA segmentu obrotu osiągnięta w 2016 roku jest gorsza od wyniku z 2015 roku o 3,1 mln PLN. Było to spowodowane przede wszystkim spadkiem cen zielonych certyfikatów i wpłynęło na pogorszenie rentowności ich portfela. Efekt ten został tylko częściowo skompensowany przez lepsze wyniki w obszarze handlu gazem.
Marża EBITDA na wyniku skorygowanym z wyłączeniem działalności obrotu (segment ten charakteryzuje się relatywnie niską marżą jednostkową przy bardzo wysokim wolumenie transakcji) wzrosła w 2016 roku o ponad 5 p.p. do 37,5 proc. W samym czwartym kwartale marża ta wzrosła o blisko 8 p.p. do 43,7%. Było to możliwe za sprawą istotnej redukcji kosztów operacyjnych, ale także uruchomienia w 2016 nowej farmy Mycielin, która odnotowuje marżę EBITDA wyższą od średniej dla Grupy. Ponadto, na poziomie zysku netto wynik został obciążony odpisami aktualizującymi wartość farm wiatrowych w operacji oraz projektów w developmencie, co było związane z wejściem w życie tzw. ustawy odległościowej, spadkiem ceny zielonych certyfikatów oraz zaprzestania developmentu projektu gazociągu Bernau-Szczecin. Suma odpisów na poziomie zysku netto wyniosła 157 mln PLN.
Polenergia analizuje perspektywy strategicznego rozwoju ukierunkowanego na dywersyfikację technologiczną i geograficzną, wciąż koncentrując się na energetyce odnawialnej poszerzając ją o technologię fotowoltaiczną oraz potencjalnie magazynowanie energii. Spółka przygląda się tego typu projektom zarówno w Polsce jak i zagranicą, i nawiązuje współpracę z deweloperami systemów magazynowania energii w celu poszukiwania możliwości inwestycyjnych w tym obszarze. Ogłoszenie nowej strategii Grupy, po uprzednim zatwierdzeniu jej przez Radę Nadzorczą, planowane jest pod koniec 2017 roku.