Podczas spotkania krajowi przedsiębiorcy mogli przyjrzeć się z bliska projektom wiatrowym na morzu, porozmawiać o wymaganiach projektowych, w tym także o standardach bezpieczeństwa, kształcie logistyki i transportu czy kwestiach związanych z ochroną środowiska. Na miejscu można też było zapoznać się ze szczegółowym harmonogramem inwestycji i dowiedzieć się, w jaki sposób aplikować, by znaleźć się w grupie potencjalnych dostawców i usługodawców dla farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3. Ważne miejsce w programie zajęły też sesje indywidualne, podczas których kontrahenci mieli okazję spotkać się bezpośrednio z przedstawicielami Sif Group, Smulders Project Poland i Heerema Marine Contractors, poznać bliżej ich oczekiwania i porozmawiać o konkretnych pakietach zakupowych.
Listopadowa edycja Dnia Dostawcy, to już kolejne wydarzenie tego typu, organizowane przez Equinor i Polenergię. We wrześniu krajowi poddostawcy mieli możliwość spotkać się z firmami Seaway7, Jan De Nul i Hellenic Cables, by omówić możliwości współpracy przy dostawie kabli wewnętrznych i eksportowych, a wcześniej z Siemens Gamesa Renewable Energy – głównym dostawcą turbin dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3, oraz Hitachi Energy, która odpowiada za infrastruktury systemów elektrycznych dla obu farm.
Strategiczne projekty na Bałtyku
Equinor i Polenergia rozwijają na Bałtyku trzy projekty morskich farm wiatrowych o łącznej mocy do 3000 MW. Zasilą one czystą, odnawialną energią 4 mln gospodarstw domowych. W pierwszej kolejności spółki realizują inwestycje z tzw. 1. fazy offshore, czyli Bałtyk 2 i Bałtyk 3 zlokalizowane w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego, w ramach których powstanie 100 turbin wiatrowych o mocy 14,4 MW każda. W efekcie moc wytwórcza obu projektów wyniesie 1440 MW.
Obecnie zarówno Bałtyk 2, jak i Bałtyk 3 uzyskały komplet morskich i lądowych pozwoleń na budowę. Inwestorzy zabezpieczyli już także umowy z renomowanymi firmami na realizację tych projektów. Pierwsza energia ma z nich popłynąć do sieci w 2027 roku, a komercyjny etap ich użytkowania zaplanowano na 2028 rok.