FW Grabowo to już trzecia farma wiatrowa otwarta przez Polenergię w 2023 roku. Niedawno Grupa uruchomiła w Wielkopolsce Farmę Wiatrową Piekło o mocy 13,2 MW, a w pierwszej połowie tego roku – położoną na Mazowszu Farmę Wiatrową Dębsk. Inwestycja o mocy 121 MW to jedna z największych elektrowni wiatrowych w Polsce.
Moc poszczególnych turbin wiatrowych Vestas V110 zamontowanych na Farmie Wiatrowej Grabowo to 2,2 MW. Jedna turbina, pracując pełną mocą, w ciągu zaledwie minuty potrafi wyprodukować energię potrzebną do przejechania samochodem z napędem elektrycznym aż 200 km.
Gondole wiatraków zamontowane są 125 metrów nad ziemią. Długość łopat to 55 metrów. Łączna wysokość każdego z wiatraków, licząc z łopatami, to 180 metrów.
Projekt FW Grabowo wygrał aukcję w grudniu 2021 roku. Jego budowa rozpoczęła się w kwietniu 2022 roku, a zakończyła we wrześniu 2023 roku uzyskaniem koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej.
W najbliższym czasie Polenergia ma także w planach uruchomienie Farmy Fotowoltaicznej Strzelino. Elektrownia słoneczna o mocy 45,2 MWp zlokalizowana jest w gminie Słupsk. Zakończenie budowy FF Strzelino planowane jest w pierwszej połowie 2024 roku.
Dostawcą turbin i podmiotem świadczącym usługi serwisu technicznego przez okres 30 lat od chwili uruchomienia FW Grabowo jest Vestas.
Wykonawcą kompleksowych robót budowlanych związanych z fundamentami pod turbiny wiatrowe, przystosowaniem dróg dojazdowych dla transportu ponadgabarytowego, modernizacją istniejących dróg, budową dróg serwisowych, platform montażowych prac montażowo – elektroenergetycznych i niezbędnych robót budowlanych dla stacji elektroenergetycznej GPO wraz z siecią kablową SN oraz siecią kablową WN było Electrum Concreo Sp. z o.o.
Usługę Inżyniera Kontraktu podczas realizacji inwestycji świadczyła firma WSP Polska Sp. z o.o. Budowa monitorowana była przez specjalistów z firmy BIOEKSPERT, odpowiedzialnych za nadzór przyrodniczy.