Segment energetyki wiatrowej w pierwszych sześciu miesiącach 2017 roku zanotował spadek EBITDA w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, który był efektem obniżenia przychodów z powodu niższych cen zielonych certyfikatów oraz wzrostu kosztów z tytułu podatku od nieruchomości, skompensowanych oszczędnościami na serwisie technicznym. W drugim kwartale 2017 roku segment energetyki wiatrowej zanotował 17 proc. wzrost wyniku za sprawą wyższego wolumenu produkcji i oszczędności na serwisie technicznym, których znaczący wpływ został jedynie częściowo obniżony przez spadek cen zielonych certyfikatów oraz wzrost podatku od nieruchomości.
EBITDA segmentu energetyki konwencjonalnej była zgodna z oczekiwaniami i niższa od ubiegłorocznej w związku z wpływem aktualizacji (w pierwszym kwartale 2016) prognoz cen energii elektrycznej, gazu i CO2 na lata 2016-2020. Spowodowało to zmianę alokacji przychodów z rekompensaty kosztów osieroconych w całym okresie systemu rekompensat, skompensowanym częściowo przez wyższe przychody z rekompensaty kosztów gazu w 2017 w związku z wyższą ceną gazu.
W pierwszym półroczu EBITDA segmentu obrotu była lepsza do ubiegłorocznej. Duży wpływ na wynik miała wycena portfela certyfikatów. Indeks certyfikatów spadł z poziomu 108,60 PLN/MWh na koniec grudnia 2015 roku do poziomu 69 PLN/MWh na koniec czerwca 2016 roku, podczas gdy w 2017 roku cena certyfikatów spadła z 37,76 PLN/MWh na koniec grudnia 2016 roku do 22,46 PLN/MWh na koniec czerwca 2017 roku. W wartościach bezwzględnych oznacza to niższy spadek cen i przekłada się na bardziej widoczny efekt tej redukcji w analogicznym okresie 2016 roku. Spadek cen rynkowych certyfikatów wciąż wpływa negatywnie na uzyskiwane ceny sprzedaży oraz powoduje przeszacowanie stanu niesprzedanych certyfikatów. EBITDA segmentu dystrybucji była w pierwszym półroczu niższa niż przed rokiem, co było w głównej mierze spowodowane rozwiązaniem rezerwy na rozliczenia z kontrahentem w pierwszym kwartale 2016 roku oraz niższą marżą na dystrybucji energii elektrycznej w 2017 roku. Także EBITDA segmentu biomasy okazała się niższa od ubiegłorocznego wyniku z powodu kontynuacji niższych wolumenów i cen sprzedaży pelletu.
W rezultacie opisanych powyżej zdarzeń skorygowana marża EBITDA w ujęciu narastającym wyniosła 6,1 proc. i była 2,6 p.p. niższa od ubiegłorocznej. Marża EBITDA na wyniku skorygowanym (z wyłączeniem działalności obrotu – segment ten charakteryzuje się minimalną marżą jednostkową przy bardzo wysokim wolumenie transakcji – przychody ze sprzedaży stanowiły w okresie sześciu miesięcy 2017 roku około 80% przychodów Grupy) spadła w omawianym okresie o 7,3 p.p. do 30,4 proc