Polenergia osiągnęła w pierwszym kwartale 2017 roku wynik na poziomie skorygowanej EBITDA wynoszący 42,5 mln PLN. Złożyły się na to m.in. wyniki energetyki wiatrowej 20,5 mln PLN, energetyki konwencjonalnej 18,8 mln PLN, segmentu dystrybucji 4,3 mln PLN, segmentu obrotu 0,8 mln PLN oraz segmentu biomasy 0,3 mln PLN. Po wyeliminowaniu wpływu jednorazowych czynników zaistniałych w ubiegłym roku oraz negatywnych zmian regulacyjnych pozostających całkowicie poza kontrolą spółki, skutkujących m.in. znaczącym spadkiem cen zielonych certyfikatów, wyniki większości segmentów operacyjnych Polenergii były zbliżone lub przewyższały wyniki uzyskane w pierwszym kwartale 2016 roku. Było to możliwe dzięki oszczędnościom na kosztach serwisu w segmencie farm wiatrowych neutralizujących niższą produktywność w pierwszym kwartale 2017 roku oraz dzięki wzrostowi wolumenów produkcji energii elektrycznej i ciepła w segmencie energetyki konwencjonalnej, wzrostowi sprzedaży w segmencie dystrybucji, a także wzrostowi wolumenu handlu hurtowego i rozwoju segmentu handlu gazem.
Niższy poziom obrotów i wyniku EBITDA w porównaniu do pierwszego kwartału 2016 w głównej mierze jest efektem spadku cen zielonych certyfikatów do najniższego poziomu w historii zaledwie 27 PLN/MWh. Średnia ich cena w pierwszym kwartale 2017 roku wyniosła 35 PLN/MWh, podczas gdy w pierwszym kwartale ubiegłego roku średnia cena zielonych certyfikatów sięgała 114,5 PLN/MWh. Początek tego roku stał też pod znakiem gorszej wietrzności w segmencie farm wiatrowych. Średnia wydajność dla całego sektora w Polsce wyniosła w pierwszym kwartale 2017 roku 29,3 proc. Jednak Polenergia po raz kolejny znacząco przekroczyła produktywność całej branży wiatrowej uzyskując 32,6 proc.
Spółka realizuje program oszczędnościowy w wyniku którego koszty wynagrodzeń uległy redukcji w całym 2016 roku o 9,1 mln PLN, zaś w 2017 roku o kolejne 2 mln PLN. Renegocjacja umów serwisowych turbin w farmach wiatrowych pozwoliła na redukcję kosztów operacyjnych, co skutecznie zachęca do dalszych redukcji kosztów w innych farmach.
W rezultacie opisanych powyżej zdarzeń skorygowana marża EBITDA za pierwszy kwartał 2017 roku wyniosła 6,0 proc. i była niższa od ubiegłorocznej głównie z powodu spadku cen certyfikatów, który wpłynął na wynik segmentów obrotu i wiatru oraz jednorazowego efektu wyższej bazy w pierwszym kwartale 2016 w segmencie energetyki konwencjonalnej i dystrybucji. Marża EBITDA na wyniku skorygowanym z wyłączeniem działalności obrotu (segment ten charakteryzuje się relatywnie niską marżą jednostkową przy bardzo wysokim wolumenie transakcji) spadła w omawianym okresie do 30,4 proc.