Przychody ze sprzedaży Polenergii za trzy kwartały 2022 roku wyniosły 5 143,1 mln PLN i były wyższe o 3 210,6 mln PLN w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Powód, to wyższe o 3 104,8 mln PLN przychody segmentu obrotu i sprzedaży, wyższe o 127,6 mln PLN przychody lądowych farm wiatrowych oraz wyższe o 33,1 mln PLN przychody segmentu dystrybucji, skompensowane częściowo przez niższe o 67,4 mln PLN przychody segmentu gazu i czystych paliw.
Skorygowany wynik EBITDA w omawianym okresie wyniósł 244,3 mln PLN i był niższy o 38 mln PLN w stosunku do wyniku w analogicznym okresie ubiegłego roku. Przyczyną spadku był głównie niższy wynik na optymalizacji pracy Elektrociepłowni Nowa Sarzyna i brak rekompensaty gazowej w 2022 roku oraz niższy wynik na sprzedaży energii elektrycznej z aktywów OZE – należących do Grupy oraz zewnętrznych, spowodowany istotnym wzrostem kosztu profilu oraz odchyleń wolumenowych produkcji od pozycji zabezpieczającej sprzedaż. Efekty te były częściowo skompensowane wyższym wynikiem segmentu lądowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych, spowodowanym wyższym wolumenem produkcji na skutek lepszych warunków wietrznych na początku tego roku oraz wzrostem mocy wytwórczych Grupy w porównaniu z trzema kwartałami ubiegłego roku.
Skorygowany zysk netto Polenergii wyniósł 107,7 mln PLN, co stanowi spadek o 41 mln PLN w stosunku do wyniku w analogicznym okresie roku ubiegłego. Spadek spowodowany został głównie czynnikami wpływającymi na wynik EBITDA oraz wyższą amortyzacją wynikającą ze wzrostu mocy wytwórczych, wzrostem kosztów finansowych wynikającym z zaciągnięcia nowych kredytów inwestycyjnych, wyższych stóp procentowych, a także wyższego wykorzystania instrumentów finansujących depozyty zabezpieczające dla transakcji zawartych na rynku regulowanym i rozliczenia z klientami.
Produkcja netto energii elektrycznej z farm wiatrowych od stycznia do września tego roku była o 21 proc. wyższa niż w pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku i osiągnęła rekordowy poziom 557 GWh. Prym w Grupie wiodą farmy wiatrowe Mycielin, Gawłowice, Skurpie i Szymankowo, które odpowiadają za ponad 2/3 produkcji całego segmentu, przy produktywności każdej z nich przekraczającej 31 proc.