Skorygowany wynik EBITDA w omawianym okresie był wyższy o 22,4 mln zł w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku głównie ze względu na wyższy wynik segmentu farm wiatrowych (o 63,3 mln zł), co jest przede wszystkim konsekwencją rozpoczęcia produkcji w farmach wiatrowych Dębsk i Kostomłoty.
Wzrost ten został częściowo skompensowany przez niższe wyniki w segmencie obrotu i sprzedaży (o 23,6 mln zł), segmencie gazu i czystych paliw (o 7,8 mln zł) oraz segmencie dystrybucji (o 8,1 mln zł).
Przychody ze sprzedaży Grupy Polenergia za pierwszy kwartał 2023 roku były niższe od ubiegłorocznych o 1 008,6 mln zł, co jest spowodowane głównie niższymi przychodami w segmencie obrotu i sprzedaży (o 1 081,7 mln zł), częściowo skompensowanymi przez wyższe przychody w segmencie farm wiatrowych (o 72,0 mln zł).
Realizacja strategii bez zakłóceń
W pierwszym kwartalne 2023 roku Polenergia prowadziła prace w celu realizacji trzech projektów farm wiatrowych na lądzie o łącznej mocy 178 MW, które uzyskały wsparcie w ramach aukcyjnego systemu wsparcia OZE. Projekt FW Dębsk o mocy 121 MW w styczniu 2023 roku uzyskał koncesję na wytwarzanie zielonej energii.
Kontynuowane są prace rozwojowe związane z budową trzech morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy do 3 GW, razem z norweskim Equinorem. W lutym 2023 roku spółki MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III podpisały z Siemens Gamesa Renewable Energy aneksy do umowy o wyborze preferowanego dostawcy turbin wiatrowych dla realizowanych projektów.
Rozpoczęto wstępne badania geofizyczne oraz geotechniczne na obszarze morskiej farmy wiatrowej oraz korytarzy kabli podmorskich.