Realizacja Strategii Grupy Polenergia na lata 2020-2024
Realizacja Strategii przebiega bez istotnych zakłóceń. Grupa obecnie buduje i rozwija lądowe projekty OZE o łącznej mocy 267 MW. Ponadto w portfelu rozwojowym Polenergii znajdują się projekty fotowoltaiczne oraz wiatrowe w fazie mniej zaawansowanej, o łącznej mocy ponad 843 MW.
Do końca zbliżają się prace na FW Dębsk o mocy 121 MW, która jest największą w historii Polenergii inwestycją OZE. Wykonano fundamenty, place manewrowe i drogi do wszystkich 55 turbin. Zakończono realizację linii wysokiego napięcia, linii średniego napięcia oraz stacji elektroenergetycznej. Zmontowane i zenergetyzowane zostały wszystkie turbiny. Trwa ruch próbny poszczególnych turbin. Budowa farmy powinna zostać zakończona w czwartym kwartale 2022 roku.
Na FW Kostomłoty o mocy 27 MW zakończyły się główne prace budowlane. Wykonano fundamenty, place manewrowe i drogi do wszystkich 9 turbin. Zakończono realizację linii wysokiego napięcia, linii średniego napięcia oraz stacji elektroenergetycznej. Zmontowane i zenergetyzowane zostały wszystkie turbiny. Trwa ruch próbny poszczególnych turbin. Budowa farmy powinna zostać zakończona jeszcze w trzecim kwartale tego roku.
Projekty FW Piekło o mocy 13 MW oraz FW Grabowo o mocy 44 MW realizowane są zgodnie z harmonogramem.
W trzecim kwartale tego roku Polenergia planuje także uruchomienie projektu Farm Fotowoltaicznych Buk o łącznej mocy blisko 7 MWp. Do budowy przygotowywane są dwa projekty fotowoltaiczne FF Świebodzin I oraz FF Strzelino o łącznej mocy 56 MWp, które uzyskały wsparcie w ramach aukcji OZE przeprowadzonej w grudniu 2021 roku.
W drugim kwartale 2022 roku Polenergia Fotowoltaika dokonała montażu instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 12 MWp, natomiast Polenergia Pompy Ciepła zainstalowała w tym czasie 149 pomp ciepła. Polenergia Fotowoltaika prowadziła sprzedaż produktu Polenergia 360 w oparciu o współpracę z Polenergia Sprzedaż, co zaowocowało podpisaniem pierwszych umów na dostarczenie oraz odkup odnawialnej i zeroemisyjnej energii.
Spółka MFW Bałtyk II złożyła do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wniosek notyfikacyjny mający na celu wystąpienie do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z wnioskiem o wydanie opinii o projekcie indywidualnego wsparcia przyznanego dla projektu MFW Bałtyk II oraz o wydanie – po wydaniu przez Komisję Europejską decyzji o zgodności z rynkiem wewnętrznym pomocy publicznej udzielonej spółce – decyzji o zmianie pierwszej decyzji Prezesa URE i ustalenie ceny będącej podstawą do pokrycia ujemnego salda dla projektu.
Zgłoszony przez Polenergię w konkursie na projekty z obszaru technologii i systemów wodorowych wielkoskalowy 100 MW projekt produkcji i magazynowania wodoru wytwarzanego w procesie elektrolizy wody z udziałem własnej energii odnawialnej, po przejściu weryfikacji formalnej oraz oceny przez Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Ministra Klimatu i Środowiska, został zatwierdzony do dalszej realizacji i jest na ścieżce uzyskania notyfikacji Komisji Europejskiej. Ministerstwo Klimatu i Środowiska, po akceptacji UOKiK, zgłosiło projekt w ramach tzw. fali RHATL (Regional Hubs and their Links) do notyfikacji Komisji Europejskiej. Ponadto Elektrociepłownia Nowa Sarzyna przygotowuje się do produkcji odnawialnego wodoru i do współspalania gazu ziemnego z wodorem oraz aktywnie bierze udział w tworzeniu i rozwijaniu Podkarpackiej Doliny Wodorowej. Dwie turbiny gazowe w ENS o mocy 40 MW każda, zostały pod koniec 2021 roku częściowo zmodernizowane i przygotowane do współspalania do 10 proc. wodoru z gazem ziemnym.