Około 80 proc. energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych jest produkowanej w ciągu dnia, gdy prosumenci najczęściej są w pracy. W tym czasie nadwyżki nieskonsumowanej energii oddawane są do sieci. Sposób rozliczania z prosumentami właśnie tej nadwyżki jest kluczowym elementem systemu wsparcia OZE, który decyduje o opłacalności inwestycji w mikroinstalację fotowoltaiczną.
Dotychczasowy system net meteringu przewidywał, że za każdą 1 kWh nadprodukcji energii elektrycznej, prosument mający instalację do 10 kWp mógł za darmo odebrać 0,8 kWh energii lub 0,7 kWh w przypadku instalacji od 10 kWp do 50 kWp. Ponadto, prosument nie musiał ponosić opłaty dystrybucyjnej za pobieraną energię elektryczną.
Z obecnego systemu rozliczania prosumentów na zasadzie opustów nie będzie można już korzystać od 1 kwietnia 2022 roku. Obecni prosumenci zachowają swoje prawa do rozliczenia, natomiast od 1 lipca będzie obowiązywał nowy system, tzw. net-billing.
Net-billing znacząco różni się od dotychczasowego systemu opustów. W nowym systemie prosumenci będą musieli sprzedawać i kupować energię elektryczną. W okresie wzmożonej produkcji energii przez instalację fotowoltaiczną wygenerowane nadwyżki energii zostaną sprzedane operatorowi. Gdy instalacja słoneczna będzie produkowała mniej energii, wtedy brakującą energię trzeba będzie kupić z sieci po cenach dla odbiorcy końcowego. Wyprodukowane nadwyżki będą sprzedawane po średniej cenie z rynku hurtowego z poprzedniego miesiąca, a od połowy 2024 roku po średniej cenie godzinowej. Dlatego tak istotna dla wszystkich prosumentów staje się zawarta w ofercie Polenergia 360 usługa optymalizacji zużycia energii, która daje gwarancję ceny zakupu i odkupu energii. Umowa, którą zawiera klient jest elastyczna i daje możliwość zmiany oferty co 3 lata.